A gyógynövények kozmetikai felhasználása esetében nem csak a közismert dolgokra kell gondolnunk, mint teák, vagy az arc gőzölése és a hajmosás. A növényi hidrosolok és olajok, valamint a növényekből kivont hatóanyagok óriási kondicionálási potenciállal rendelkeznek. Mit tudnak a gyógynövények és milyen szépségápolási-előnyökkel járhat használatuk?
Gyógynövények a szépségápolásban – miért olyan hatékonyak
Az apró, zöld növények olyan egyszernek tűnnek, hogy semmi sem fedi fel a bennük rejlő hatalmas antioxidáns, gyógyító és regeneráló potenciált. Valójában a gyógynövények jobb hatással rendelkeznek, mint sok mesterséges anyag. Mi a van a gyógynövényekben, amelyek még a laboratóriumi összetevőket is űberelik?
- A gyógynövényekben levő flavonoidok a legértékesebb szépségnövelő összetevők közé tartoznak. A gyógynövények tele vannak flavonoidokkal, amelyek védik a bőrt: képesek a káros UVA és UVB sugárzás elnyelésére, hatékony napédőként működni, erősíteni a véredények falát, stimulálni a vérkeringést, erősíteni a bőrt és könnyedén felveszik a harcot a bőrkárosító szabad gyökökkel is.
- A gyógynövényekben lévő szaponinok gyulladáscsökkentő és duzzanatgátló vegyületek csoportját alkotják. A szaponinok javítják a véráramlást a szövetekben – a bőr elegendő oxigénnel van ellátva és egészséges színt kap. Egy másik előny a vízfelszíni feszültség csökkentésére és a sejtmembrán behatolhatóságának növelésére összpontosít – ennek eredményeként a krémek és gélek aktív összetevői könnyen behatolnak a bőrbe.
- Fitohormonok – a kozmetológia áttörései, mert hatékonyan javítják a bőr állapotát, serkentik a bőr gyógyulását, támogatják az epidermisz megújulásáért felelős folyamatokat. A fitohormonok fokozzák a hialuronsav termelését, így biztosítva a megfelelő nedvességet, és erősítik a bőr rugalmasságát.
Melyik gyógynövény rendelkezik a legjobb szépségápolási tulajdonságokkal?
Bazsalikom (ocimum basilicum)
A bazsalikom olaj at egyik legerősebb, és a testápoló krémek, balzsamok és zuhanyzselék közös összetevője. Bőrfertőtlenítő terpénekben, gyulladáscsökkentő és baktériumellenes tanninokban, már említett szaponinokban, flavonoidokban, A, C, K vitaminokban és bőr- és hajerősítő ásványokban – vasban, kálciumban és mangánban gazdag. A bazsalikom tea ragyogó megoldás hajöblítés esetén is.
Tárkony (artemisia dracunculus)
A tárkony illóolaj az egyik legértékesebb, tárkonyból készült szépségápolási termék. Aromaterápiás kezelésekhez és krémek, szérum- vagy hajmaszkok összetevőjeként használható. A tárkony gazdag flavonoidokban és tanninban; zsíros bőrre és hajra is alkalmazható: küzd a baktériumok és gombák ellen, fertőtleníti a bőrt és csökkenti a faggyú kiválasztását.
Koriander (coriandrum sativum)
A koriander és annak olaja ideális a hajolajas kezelésre – megelőzi a hajhullást, erősíti a hajhagymákat és fokozza a vékonyszálú, fénytelen haj megjelenését. A koriander gazdag ásványi forrásokban (kálium, kalcium, vas, mangán, magnézium), A, C és K vitaminokat, béta-karotint, és a bőr és a hajápolásban helyettesíthetetlen – folsavat tartalmaz.
Petrezselyem (carum petroselinum)
Ez az ún. ifjúsági vitaminok forrása – C, E, A – természetes antioxidánsokat tartalmaz, amelyek késleltetik a patológiás és öregedési folyamatokat. A petrezselyem magas flavonoidokban, hidratálja és fényesíti a bőrt, a nagy mennyiségű klorofil tartalmának köszönhetően táplál és regenerál, tele van ásványi anyagokkal (vas, mangán, kalcium).
Csalán (urtica dioica)
Ez a gyógynövény évszázadok óta ismert, leginkább azért értékelték, mert a korpásodás és az olajos, nehéz, sűrű haj egyik legismertebb ápolószere. A csalán könnyedén megbirkózik a faggyú túltermelésével, míg a csalánolajat a körmökbe dörzsölhetjük, így táplálja és erősíti őket. A csalán hatalmas mennyiségű vitamint és ásványi anyagot tartalmaz, ezért kapta a „multivitamin a gyógynövények között” elnevezését is. Megtisztítja és nyugtatja a bőrt, megakadályozza az olajosságot és táplálja a bőrt.
Mezei zsurló (equisetum arvense)
Nemcsak a haj és a körmök megerősítésére kiváló, hanem a csalán fejbőr-és hajápoló szerek és samponok mellett is kiváló kiegészítés. A mezei zsurló fogyasztása és az ezzel dúsított fürdők jelentősen csökkentik az izzadást is. A mezei zsurló szilícium-dioxidot (a szilíciumsav fényes és erős hajat eredményez, megakadályozza a körmök törését), flavonoidokat, ásványi sókat, szerves savakat és szaponinokat is tartalmaz.
Vélemény, hozzászólás?